Aslan İle Eşşek

Aslanın karnı acıkmış. “Hele bir çıkayım şöyle ormana da, bakmayım sağa sola. Tanrı, bu aslan kulunu aç koyacak değil a, elbet kısmetimize bir şeyler düşer,” demiş. Üstelik o gün aslanın yaş günüymüş de. Bir yaşı­na daha basmanın onuruna, “Anlı şanlı bir av olsun bari,” diye düşünmüş. O sırada arkadaşı eşeği gö­rüp yanına çağırmış. Eşek gelmiş. Aslan; “Bak,” demiş. “Bugün, başka bir gün, benim do­ğum günüm. Bu yüzden çok güzel avlanmalı, kendi­me eni konu bir şölen çekmeliyim. Seni görünce ak­lıma geldi. Yanımda götüreceğim seni, borazancım olacaksın.” Hayvanlar kralının buyruğuna karşı gelmek, eşe­ğin haddine mi? Maazallah, bir pençede alıverir canını eşeğin.

Birlikte gitmişler, gitmişler, avlık bir alana gel­mişler. Aslan, eşeği almış, kuytu bir yere götürmüş. “Sen burada dur, işaretimi bekle,” demiş. “Ben ha deyince, bütün gücünle anır, yeri göğü inlet, öte­sine karışma.” Eşek kuytuya, aslan pusuya yatmış. Bir iki der­ken aslan, eşeğe işareti vermiş. Eşek bir anırış anır-mış, ortalık birbirine girmiş. Bütün hayvanlar inle­rinden “Bre aman, bre n’oluyor?” diye bir fırlayış fırlamışlar, evlere şenlik!Tabii,her biri pusudaki as­lanın pençesine kaptırmış yakasını.

Eşek, yaptığı işten memnun;

“Gördün mü?” demiş aslana. “Eşek dediğin anırdı mı, işte böyle anırmalı.”

“Haklısın,” demiş aslan. “Öyle bir anırdın ki, ben bile eşek olduğunu önceden bilmesem, şaşkınlı­ğımdan ödüm kopardı. Allahtan ne eşek olduğunu biliyorum da, kuru gürültüne pabuç bırakmadım.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: