Karınce ve Ağustos Böceğinin Ünlü Hikayesi

Karıncayı bilirsiniz; yaz demez, kış demez ha babam çalışır, didinir, yuvasına bir şeyler taşır. Bir an boş durduğunu, dalga geçtiğini, hava civayla uğraştığını ne gören vardır, ne duyan, Ağustosböceği ise şen şatır bir hayvandır. Yaz  geldi mi, ortaya çıkar, başlar cır cır ötmeye; bir söyler iki çalar, iki çalar üç oynar. Çalışmak falan da hak getire!

Dünyamız döndükçe mevsimler de döner; ay geçer, gün geçer, yaz biter; kış kapıya dayanır. Mevsimler içinde en aman vermezi kıştır. Soğuk, kar, yağmur, bora, fırtına hep kışın marifetidir. Kış geldi mi, evli evine çekilir, köylü köyüne. İlkyaza kadar kimselerden ses soluk çıkmaz.

Böyle bir kışta bizim ağustosböceği yiyeceksiz içeceksiz kalmış. Kileri tam takır kuru bakır, fare düş¬se başı yarılır. Lokmadan geçtim, bir kırıntı bile yok.

Eh, acından ölecek değil a, “Gideyim, komşum-dur, karınca beni kırmaz. Şu kışı çıkaracak bir iki lokma bir şey isteyeyim,” demiş, sarınmış sarmalanmış, atmış kendini dışarı. Kara çamura bata bata karıncanın evine varmış, çat çat kapıyı çalmış.

“Kim o, kim?” elemiş karınca içeriden “Benim, ben!” demiş ağustosböceği. “Sen kimsin ki?” “Ağustosböceği kardeşin.” Karınca kapıyı az buçuk aralamış;

“Yiyeceğim kalmadı da… Senden ödünç birkaç bir şey istemeye geldim. Yaz gelsin, kolay, üstesiyle veririm. ‘

Karınca, ağustosböceğini şöyle tepeden tırnağa bir süzmüş.

“Öyle mi?” diye sormuş. “Yiyeceğin kalmadı, demek?” ‘

“Evet, kalmadı,” demiş  Ağustosböceği.

”Peki, sen koca yaz boyunca naptın.Allah aşkına.

Masalın Ders Verici Kısmı :

“Ne mi yaptım?” demiş ağustosböceği. “Amma soruyorsun, ha! Ağaçtan ağaca gezip tozan, elinde sazla bangır bangır türkü çağıran baban değildi herhalde. Gece gündüz demedim türkü cağırdım Kötü mü ettim yani?” ‘

“Ne münasebet,” demiş karınca. “çok güzel etmişsin Eline diline sağlık. Yalnız, madem yazın çalıp söyledin, kışın da oyna bakalım ki, aklın başına gelsin. Unlü sözdür: Yazın çalan kışın oyna”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: