Kral Baba ve Oğlu

Kralın biriyle oğlunun, baba-oğul iki papağanı yarmış. Dördü birarada şen şatır günlerini gün eder¬in , ha ha ha, hi hi hi ile vakit geçirirlermiş. Kral ba¬ba, papağan babayla, soylu oğul da papağan oğul¬la candan dostmuş; içtikleri, yedikleri ayrı gitmez-mış.

Gel zaman git zaman kral oğlu, bahçesine da¬danan bir serçeyi sever olmuş. Serçe de kuş, papa-<jan da… “Ben nasıl ikisini de birlikte seviyorsam, onlar da birbirlerini sevsinler,” diye düşünmüş. Dü¬şünmüş, ama evdeki hesap çarşıya uymamış ki. Oğul papağan, giderek serçe kuşunu kıskanır ol¬muş, sevginin ikiye bölünmesine bozulmuş.

Bir gün serçeyle oynaşırken fena halde hırpala¬mış, kan revan içinde bırakmış kuşcağızı. Serçecik kendini yere atmış, ölmüş.

Kral oğlu pek kızmış buna. Sensin ha, demiş, oğul papağanı tuttuğu gibi boynunu koparmış öldür¬müş.

Haber, baba papağana ulaşınca beyninden vu¬rulmuşa dönmüş, ağlamış, sızlamış, kanlı gözyaşları dokmuş. O durumda ne yaptığın, bilmeden kral oâ-unun üstüne saldırmış, iki gözünü birden çıkartıp kor etmiş. Bunu yapar yapmaz da saraydan kacp bir ağacın dallarına sığınmış.

Kral, olan. biteni öğrenmiş; kalkmış, papağanın konduğu ağaca gitmiş, altında durup papağana;

Her şey, biliyorum,” demiş. “Oğlumun yaptık¬ların, da senin yapt.klarm, da. Seni suclam.yorum

“Doğru söylüyorsun, hoş söylüyorsun ya, ey ulu kral, dem.ş papağan baba. “Artık sana güvenmi¬yorum.Nasıl güveneyim hem? Oğlunu iki gözünden ettim. Ben, karşında gördükçe hep bunu haklaya¬caksın. Unutman mümkün mü? Değil. O yüzden sen yoluna git ben de yoluma. Bundan sonra ben bu ağaçta kalır, ömrümü tamamlarım. Benim için gü¬veni, olan, senin elinden, gözünden uzak kalmak Gözden ,rak olan gönülden de olur. Böylece kinini kızgınlığın, birazcık olsun unutursun.”

Diyeceğim şu: Baba papağan.n dediği gerçek¬tir. Zaman her şeyi unutturur; bir şartla tabii, göz¬den de, gönülden de ırak olmakla.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: